Kulturkompaniet
Kronor & Nycklar

Schema och logg vecka 18, 2024

 

De Tre Juvelerna i samråd. Diskussion och Protokoll! Avkopplande vecka i sanning som drog våren med sig på allvar!

 

Tid

Måndag 29/4

Tisdag 30/4

Onsdag 1/5

Torsdag 2/5

Fredag 3/5

Lördag 4/5

Söndag 5/5

Tid

07.00

 

 

1:sta Maj

Ledig dag

Ära vare våren!

 

 

 

 

07.00

08.00

08.00: Arbete på kontoret

 

 

 

 

 

08.00

09.00

08.45: Getinge Funkisdrama x 3 klasser:

08.45 / 09.45 / 12.20

 

 

 

 

09.00

10.00

 

10.30:

10.00: Arbete på kontoret

10.00: Arbete på kontoret

10.00

11.00

 

 

11.00

12.00

11.45: Getinge Funkisdrama

 

12.00:

Internationella

Gatuteaterfestivalen VTST

håller delårsmöte med studiebesök, fotbollsmatch, resonemang och överläggningar i dagarna två: 2 till 3 maj

12.00

13.00

13.00: Arbete på kontoret

 

13.00

14.00

14.00: Pilefelt-kommandot Trädgårdstjänst

 

14.00

15.00

 

15.00

16.00

 

16.00

17.00

17.00: Arbete på kontoret

 

 

 

17.00

18.00

18.30: Planerings-plenum LSS Produktionsrådet

 

 

 

18.00

19.00

 

 

 

 

 

 

19.00

20.00

 

 

 

 

 

20.00

21.00

 

 

 

 

 

 

21.00

22.00

 

 

 

 

 

 

22.00

23.00

 

 

Sjung om hipp, hipp

 

 

 

23.00


Så blir det närmast tvärstopp i verksamheten. Eller – det kanske är att ta i! Det finns att göra naturligtvis men av annan karaktär än det gamla vanliga. Den här veckan är helt utan repetitioner för att nämna något som är befriande. En hel dag – första maj – som man kan chilla på och en helg utan möten som kan ägnas åt allt det administrativa som ständigt ligger och släpar. Men roligast av allt är att Internationella Gatuteaterns styrelse sammansträlar för det första halvårsplenumet någonsin. Och det ska bli kul att träffa de andra juvelerna. Vi åker säkert till Hovs Hallar och ska tita på division fyra-fotboll innan förhandlingarna sätter igång. Ett enda möte med Laholms Sommarspel och det är Produktionsrådets sittning på tisdag. Där har vi att diskutera efter det snöpliga sammanbrottet med LLUH-kontoret i början av förra veckan. Ska vi stanna inom projektet eller ska vi helt sonika hoppa av? Det är frågan… Hipp, hipp Davaij! Hipp, hipp Davaij!! Davaij!!!

 

Måndagen den 29 april 2024

 

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Funkisdrama
Imse Wimse Spindel på Getingeskolan

Skapande skola

Halmstad

08.00 – 19.00

Kontoret11.45: Funkisdrama på Getingeskolan14.00: Pilefeltkommandot – Gräsmattan och övrig Trädgårdstjänst

                En lektion i Getinge – som nu hamnar ur rytmen tre per tisdag. Det spelar ingen som helst roll… Det gick hur bra som helst i dag också. Det här är roligt och det tror jag ungarna också tycker. Hurra för Skapande Skola!

 

                Gräsmattan – klippningen gör Undertecknad ordentligt svettig. Så är det bara – på vippen att han inte orkar – men det gjorde han! Hurra för Undertecknad!!!

Hatte Bärtilsson  

 

 

 

 

 

Upp>>

 

Tisdagen den 30 april 2024 (Valborgsmässoafton)

 

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Laholms Sommarspel
Produktionsrådet - Plenum

Laholms SS

Laholm

08.00 21.00

Kontoret08.45/09.45/12.20: Särskoledrama > Getings skola18.30: Laholms Sommarspel / LLUH – Projektrådsrådsmöte -> Vuxenskolan > Laholm

                Nu full rulle i Getinge. Tre klasser i full fart var av en klass som filmade sin Imse Wimse… Det var både roligt och blev bra! De andra två klasserna filmar nästa vecka… vilket vi ser fram emot med förtjusning!

Det är inte så tokigt att Getinge ligger två och en halv mil bort. Att köra en längre sträcka till jobbet gör att man har tid och hinner att ställa om, ställa in nytt sikte. Det har sina fördelar att forslas medels SilverFaran E6:an fram!

                Vi var bara män till produktionsrådssittningen ikväll. En sjuk, en i privat förhinder… Så var de bara fyra män kvar… Och då blev det mansprat för hela slanten. Det vi dryftade var det förbenade LLUH – så klart! Hur ska vi ställa oss – Hoppa av… eller trilskas på? En ordentlig nackdel med att hoppa av är att alla arvoden dras in – det är inte bra! Det tycker Undertecknad men övriga var mer sansade i sin bedömning av det faktumet. ”Vi har jobbat ideellt i alla tider – varför inte nu!?” Ja, jo… men Kronor & Nycklar behöver sina pengar. Annars går det inte runt så särskilt länge till.

Ett beslut vi tog. Om vi ska hänga på så ska varje papper vi producerar skickas upp till Hyltebrukskontoret för bedömning. Får vi ingen erinran inom ett dygn räknar vi med att allt är korrekt med loggor o.s.v. Då får de att göra! Ett klurigt beslut! Annars njugg hållning till att stanna inom projektet med LLUH som ”Överman” (det jobbar nästan uteslutande kvinnor på det kontoret).

Hatte Bärtilsson

 

 

 

 

 

Upp>>

 

Onsdagen den 1 maj 2024 (Första Maj)

 

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Ledig dag
-

-

-

-

Ledig dag…>>>>

(…)

 

 

 

 

 

Upp>>

 

Torsdagen den 2 maj 2024

 

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Internationella Gatuteaterfestivalen
Mellanårsmöte

VTST

Halmstad med omnejd

12.00 – 23.00

Internationella Gatuteaterfestivalen VTST håller delårsmöte med studiebesök, fotbollsmatch, resonemang och överläggningar i dagarna två: 2 till 3 maj

                Första dagen med styrelsen för Internationella Gatuteaterfestivalen (VTST) alltså ”De Tre Juvelerna” tog oss till havet vid Hovs Hallar. Lunch och promenad bland dvärgtallar och stenblock i gott resonemang om allt mellan hav och himmel. Underbar dag med strålande solsken och en temperatur vi inte känt på länge.
                Efter Hallarna till Kärleken för fotbollsmatch. Division fyra (4) men roligt trots spelkvalitén. Lite fippiliflopp från bortalagets målvakt och matchen var avgjord.

                Till kvällen middag på Restaurang Jarlen.

                Fantastisk heldag med andra människor än man vanligtvis njuter umgänge med. Att dryfta andra frågor än man vanligtvis går igång på och som förtrycker en gjorde dagen angenäm. Befriande med bara minnen – vi har ju hängt ihop de sista 50 åren… minst. Att få skämta på vårt sätt och känna varandras associationer så att alla förstår vad som än kommer på tapeten. Det är inte många kamrater som man har det så med! Och så det fullmatade programmet som fick oss att uppleva både det ena och det andra och dagen att rusa fram. Plötsligt var det bara ”God Natt” framför teater och all tog sig dit de för tillfället hörde hemma!

Hatte Bärtilsson  

 

 

 

 

 

Upp>>

 

Fredagen den 3 maj 2024

                                                                                                  

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Internationella Gatuteaterfestivalen
Mellanårsmöte

VTST

Halmstad med omnejd

10.30 – 18.00

Internationella Gatuteaterfestivalen VTST håller delårsmöte med studiebesök, fotbollsmatch, resonemang och överläggningar i dagarna två: 2 till 3 maj

Andra dagen i detta solida och eminenta sällskap. Nu dagordning och protokoll. Det gick i flygande fläng. Undertecknad är ju sekreterare och håller därför efter så att protokollet blir till funktionell belåtenhet. Detta i en lägenhet i Folkets Hus.
                Ut till Ringenäs för lunch på Golfrestaurangen där… Bild på de Tre Juvelerna (den traditionella) mot springvatten i damm som bakgrund och så i SilverFaran mot stan och teatern igen Mötet var över! Två fantastiska dagar… avkoppling och allvar, Annat att tänka på för ett par dagar… inte en enda kommentar om LLUH, inget om andra bekymmer heller. Enormt befriande och skönt!

Hatte Bärtilsson

 

 

 

 

 

Upp>>

 

Lördagen den 4 maj 2024

 

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Kontoret
Administrativt arbete

Kronor & Nycklar

Halmstad

10.00 17.00

 

Kontoret

 

                Kontoret . kontoret, kontoret och en runda med gräsklipparen. Det får Undertecknad nöja sig med…!

Hatte Bärtilsson  

 

 

 

 

 

Upp>>

 

 

Söndagen den 5 maj 2024

Projekt

Finansiär

Plats

Tid

Kontoret
Administrativt arbete

Kronor & Nycklar

Halmstad

10.00 17.00

Kontoret

(…)

 

 

 

 

 

Upp>>

 

W e b b l o g g s h i s t o r i k

Detta hände Vecka 18, 2005 >>>

Ek och Bengtsson håller teater work shop i Gwardejsk

 

 

Detta hände Vecka 18, 2006 >>>

Film work shop. Instruktör Thomas Möller Laholm, Sweden

 

 

Detta hände Vecka 18, 2007 >>>

Underbar vår mötte oss i Halmstad – 60 År Av Minnen

 

 

Detta hände Vecka 18, 2008 >>>

Studiecirkelledarutbildning på ABF. Invigning av festivalserien ”Konst För En Bättre Värld”

 

 

Detta hände Vecka 18, 2009 >>>

Utvärderande kalas med våra unga adepter i Gwardejsk. Repetitioner med Sommarkvällar. Interreg i Laholm

 

 

Detta hände Vecka 18, 2010 >>>

Varberg med på Respekttåget. Sommarkvällar borta för alltid. Pirogsuccé i Arenan. Deklarationen inne på övertid. Annars lugnt!

 

 

Detta hände Vecka 18, 2011 >>>

En givande hel genomgång med Laholmsspäket. En dito med ”Trollkarlen” efter maratonrepetitioner under helgen. All musik är klar och kostymerna har börjat komma på plats. Mycket nu i en totaltröttande vecka! För lite tid för återhämtning i kylig vår

 

 

Detta hände Vecka 18, 2012 >>>

Tre sista föreställningarna av ”Spöksonaten”. Sorgset att lämna Strindberg. Räven på Örjans Vall och teaterlekar med Hood som utgångspunkt till helgen

 

 

Detta hände Vecka 18, 2013 >>>

Mycket ”Spöket På Heagård” med första hela genomgången till söndag. Work shop på Högskolan och inställd Butiksteater i vecka som förde våren med sig… Äntligen!

 

 

Detta hände Vecka 18, 2014 >>>

Kontakt i Polen tar Internationella Ungdomsprojektet vidare. Valborgssång på Wapnö till falnad brasa. Fullbordat manus, nykollationering och de första Shakespearerepetitionerna 

 

 

Detta hände Vecka 18, 2015 >>>

Kanske inte hundra men väl femtio. Gott Valborgsspäk på Wapnö. Härlig vår, härlig sång! Bra och intensiva repetitioner av ”Körsbärsträdgården”! Gott jobb – God ledighet!

 

 

Detta hände Vecka 18, 2016 >>>

Mycket upp och ned… Ett stycke ark gladde dock stort. Öland som en fullständig befrielse till helgen. Sommaren i implosion mot kall och tom vår

 

 

Detta hände Vecka 18, 2017 >>>

”Hemsöborna” genomläst! ”Fler Än Du Tror” tog stormsteg på manusfronten… Annars lite lugnare nu! Och så kom våren…

 

 

Detta hände Vecka 18, 2018 >>>

Veckan började med Valborgssång på Wapnö. Funkismanuset fick sina första punkter och komman. Repetitionerna på Fjelldalen haltade till… å andra sidan är våren fin! Med det kom bagen fram med den lille bollen. Magiska vårstunder på golfbanan!

 

 

Detta hände Vecka 18, 2019 >>>

Sista resan till Brusered. Över 400 såg föreställningen. Vårsång till Valborg på Wapnö. Bröllop, AAA (ansökan), Högskolan, FunkisGruppen. Det fanns att göra varje dag i veckan. Nja… inte 1:sta maj då…

 

 

Detta hände Vecka 18, 2020 >>>

Hjärtat slår som det ska och golfen går som en dans i otakt… Enda vettiga arbetet utförs på Husknuten! När Covid-19 snor all kreativitet får man minnas. Körsbärsträdet står i blom…

 

 

Detta hände Vecka 18, 2021 >>>

Ja… vaccinerad men inte immun. Underbar tripp till KUR-land och Jönköping! Full fart på Skapande Skola och filmandet i allmänhet. Nu fylls schemat som innan det vi vaccinerade oss för…

 

 

Detta hände Vecka 18, 2022>>>

Laholm sjunger – Brodern ner med ett fantastiskt musikmaterial. Det övande han in med orkester och sångare på tre dagar. Film work shop i Varberg och val-café i Falkenberg. Ännu tyngre blir det om men också lägger på Yngve Frej med bra repetitioner…

 

 

Detta hände Vecka 18, 2023>>>

Fyra dagar med svettiga sångövningar. Till sist steg jublet. Vilken härlig grupp – vilka härliga sånger. Nu är det ”Sjung Sommar Sjung” på riktigt! Med friskt humör tåga vi mot Hallandsgården!

SAMTLIGA LOGGBÖCKER FÖR 2024 >>>